حضرت فاطمه بنت موسي بن جعفر، كريمه اهل بيت عليهم السلام شفيعه شيعيان، عالمه و محدّثه خاندان وحي، معصومه و مبرّا از گناه، طاهره حميده، تقيّه نقيّه و… است. آن حضرت جايگاه ممتاز ويژه اي در ميان اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام دارد و معصومين عليهم السلام توجّه و عنايت مخصوصي به ايشان دارند. به همين جهت، خبر از رحلت او در قم داده و شيعيان را به زيارت آن حضرت سفارش كرده اند.

۱. امام علي بن موسي الرضا عليه السلام در جواب سؤال سعد بن سعد از زيارت فاطمه عليهاالسلام، دختر امام موسي عليه السلام فرمود:

«مَنْ زارَها فَلَهُ الجَنَّةُ؛(۱) كسي كه او را زيارت كند، بهشت برايش خواهد بود»

۲. حضرت جواد (ابن الرضا) عليه السلام فرمود:

«مَنْ زارَ قَبْرَ عَمَّتي بِقُمّ فَلَهُ الجَنَّة؛(۲) كسي كه قبر عمّه ام را در قم زيارت كند، بهشت براي اوست».

۳. همچنين امام رضا عليه السلام فرمود:

«مَن زارَ المَعصُومَةَ بِقُمّ كَمَنْ زارَني؛(۳) كسي كه معصومه را در قم زيارت كند، مانند آن است كه مرا زيارت كرده است».

۴. امام صادق عليه السلام فرموده است:

إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَكَّةُ وَ لِرَسُولِهِ حَرَماً وَ هُوَ الْمَدِينَةُ وَ لِأَمِيرِ الْمُؤْمِنِينَ حَرَماً وَ هُوَ الْكُوفَةُ وَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ وَ سَتُدْفَنُ فِيهِ امْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِي تُسَمَّى فَاطِمَةَ مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّةُ؛ (۴)
خدا را حرمي است و آن مكه است، پيامبر را حرمي است و آن مدينه است، اميرالمومنين را حرمي است و آن كوفه است و براي ما حرمي است و آن قم است و در آن خانمي از فرزندان من به نام فاطمه دفن خواهد شد، هر كه او را زيارت كند، بهشت بر او واجب مي شود.

۵. سعد اشعري قمي مي گويد: در محضر امام رضا عليه السلام بودم؛ به من فرمود: اي سعد! از براي ما در نزد شما (در قم)، قبري وجود دارد. سعد عرض كرد: فدايت گردم! آيا مقصود شما، قبر فاطمه دختر موسي بن جعفر عليهما السلام است؟ امام رضا عليه السلام فرمود:

«نعم من زارها عارفا بحقّها فله الجنّة؛(۵) آري كسي كه با معرفت به [مقام ] او، وي را زيارت كند، بهشت براي او است».

يكي از تأكيدات مهم اين احاديث، زيارت حضرت معصومه عليها السلام با شناخت و درك مقام و عظمت آن حضرت و علم به شأن و بزرگي او است.

جناب آقاي خسروشاهي مي گويد: «زماني با چند نفر از رفقا عازم زيارت ثامن الائمة امام رضا عليه السلام بوديم، خدمت آيةالله بهجت رفتيم و از آقا راجع به آداب زيارت سؤال كرديم. ايشان بعد از قدري تأنّي فرمودند: «اهمّ آداب زيارت اين است كه بدانيم بين حيات معصومين عليهم السلام و مماتشان هيچ فرقي ندارد». و غير از اين جمله چيز ديگري نفرمودند. بعد وقتي با رفقا تأمل و صحبت كرديم، به اين نتيجه رسيديم كه شايد اهم آداب زيارت را بشود در اين جمله خلاصه كرد.

روزي نيز از ايشان سؤال كردم: اينكه درباره زيارت حضرت معصومه عليها السلام آمده است: «مَنْ زارَها عارفاً بِحَقّها وَجبت لَهُ الجَنَّةُ؛(۶) هر كس با شناخت به حق او حضرتش را زيارت كند، بهشت بر او واجب مي گردد». جمله «عارفاً بحقّها» چه معني دارد؟ در يك جمله فرمودند: «مقام ايشان را از مقام معصومين عليهم السلام پايين تر و از ديگران بالاتر بداند».(۷)

پی نوشت:

۱) بحارالانوار» ج 102، ص 265.
۲) كامل الزيارات» ترجمه ذهني تهراني، ص 973؛ «عيون الاخبار» ج 2، ص 271؛ «وسائل الشيعة» ج 14، ص 576.
۳) بحارالانوار» ج 102، ص 265؛ «عوالم» ج 21، ص 331.
۴) بحارالأنوار ج : ۹۹ ص : ۲۶۶
۵) بحار الانوار» ج 102، ص 266.
۶) همان، ج 48، ص 317 وج 102، ص 266.
۷) برگي از دفتر آفتاب، ص 140.